ABC wyborcy - wybory samorządowe 2024 r.
Kiedy wybieramy?
Prezes Rady Ministrów wybory do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw i rad dzielnic m.st. Warszawy oraz wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast zarządził na niedzielę 7 kwietnia 2024 r., a ewentualna ich druga tura odbędzie się 21 kwietnia 2024 r.
Kogo wybieramy?
W czasie kwietniowego głosowania wyborcy zagłosują na członków organów samorządu terytorialnego, czyli zdecydują o składach rad gmin i rad miast na prawach powiatu, rad powiatów oraz rad sejmików wojewódzkich. Ponadto w wyborach samorządowych wyłonieni zostaną wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast.
Mieszkańcy Gminy Komańcza wybiorą Wójta i 15 radnych Rady Gminy Komańcza.
Gdzie wybieramy?
Głosujemy w lokalu wyborczym, czyli w lokalu obwodowej komisji wyborczej. Głosować w lokalach wyborczych będzie w można od godz. 7.00 do godz. 21.00.
Kto może głosować?
W wyborach do Rady Gminy Komańcza, jak również w wyborach na Wójta Gminy Komańcza mogą wziąć udział obywatele polscy, obywatele państw należących do Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz są ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie Gminy Komańcza.
Wybory samorządowe są wyborami lokalnymi udział w nich można wziąć tylko w miejscu, w którym jesteśmy ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców. Jeżeli w czasie wyborów będziemy przebywać poza Gminą Komańcza nie będziemy mogli wziąć w nich udziału.
Nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania.
Jak zaktualizować swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?
Obywatele polscy ujęci są w stałym obwodzie głosowania poprzez:
Wniosek o ujęcie Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania należy złożyć:
Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt stałego zamieszkania, pod wskazanym we wniosku adresem, co przyspieszy zrealizowanie wniosku.
Jak samodzielnie sprawdzić dane w Centralnym Rejestrze Wyborców?
Osoby, które nie są pewne tego, czy są ujęte we właściwym stałym obwodzie głosowania, mogą to samodzielnie sprawdzić za pomocą e-usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji na stronie www.gov.pl.
Z jakich uprawnień mogą skorzystać osoby niepełnosprawne oraz starsze?
Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, mogą:
Data wytworzenia: | 2024-02-07 |
Sporządzone przez: | Renata Kusy (Inspektor) |
Data udostępnienia: | 2024-03-08 13:22:54 |
Rodzaj zamówienia: | Informacja |
Opublikowane przez: | Tomasz Rachwał |