Zarządzenie nr 110/2021 Wójta Gminy Komańcza - Szefa Obrony Cywilnej Gminy z dnia 15 listopada 2021 roku
w sprawie udziału Gminy Komańcza w powiatowym treningu systemu wykrywania i alarmowania, w ramach ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pk. „PATROL - 21”
Na podstawie art. 17 ust. 6 i 7 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U.2021.372 t.j.), § 3 pkt. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 2002 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Szefa Obrony Cywilnej Kraju, szefów obrony cywilnej województw, powiatów i gmin (Dz. U. Nr 96, poz. 850), § 8 pkt 3) rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r. w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U.2013.96) oraz zarządzenia nr 101/21 z dnia 09 listopada 2021 r. w sprawie przygotowania i przeprowadzenia powiatowego treningu systemu wykrywania i alarmowania, w ramach ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pk. „PATROL - 21”
zarządzam co następuje:
§1
- W dniu 18 listopada 2021 r. Gmina Komańcza weźmie udział w powiatowym treningu systemu wykrywania i alarmowania (SWA) nt. „Ocena sytuacji skażeń oraz ostrzeganie
i alarmowanie ludności powiatu sanockiego przed skutkami zdarzeń CBRN przy wykorzystaniu nowoczesnych systemów i technologii IT i radiokomunikacji cyfrowej”, zwany dalej „treningiem”.
- Trening będzie elementem ogólnokrajowego ćwiczenia Krajowego Systemu Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA) pk. „PATROL-21” organizowanego przez Centrum Dyspozycyjne KSWSiA - Centralny Ośrodek Analizy Skażeń (COAS).
- Szczegółowy harmonogram przedsięwzięć przewidzianych do realizacji w ramach treningu określa załącznik Nr 1 do zarządzenia.
- W trakcie przygotowania i prowadzenia treningu przyjmuje się następujące cele merytoryczne i szkoleniowe:
- weryfikacja skuteczności oraz doskonalenie uruchamiania i realizacji przez organy kierowania powiatowego systemu zarządzania kryzysowego i podmioty SWA, procedur reagowania i uruchamiania działań interwencyjnych w celu ochrony ludności przed skutkami zdarzeń CBRN na obszarze powiatu sanockiego;
- praktyczne doskonalenie prognozowania stref awaryjnych i wymiany informacji o skażeniach z wykorzystaniem informatycznej platformy KSWSiA – SI PROMIEŃ w relacji: PCZK Sanok – Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Komańczy
- praktyczne sprawdzenie sprawności i skuteczności działania systemów alarmowych na terenie Gminy Komańcza poprzez ich fizyczne uruchomienie (emisja sygnałów alarmowych i komunikatów słownych przy użyciu syren elektronicznych);
- upowszechnianie wśród ludności Gminy Komańcza zasad postępowania w sytuacji wystąpienia różnych zagrożeń oraz po usłyszeniu sygnałów alarmowych i komunikatów emitowanych przez syreny.
§2
- W treningu weźmie udział Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego
- Mając na względzie bezpieczeństwo zdrowotne i minimalizację ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, na czas treningu nie zostaną rozwinięte formacje SWA.
§3
- W ramach treningu, w dniu 18 listopada 2021 r. zostanie przeprowadzona głośna próba uruchomienia systemów alarmowych na terenie Gminy Komańcza.
- W trakcie fizycznego włączenia systemów alarmowych zostaną wyemitowane:
- 1100 - akustyczny sygnał alarmowy – „ogłoszenie alarmu”;
- 1115 - akustyczny sygnał alarmowy – „odwołanie alarmu”
- zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 stycznia 2013 r.
w sprawie systemów wykrywania skażeń i powiadamiania o ich wystąpieniu oraz właściwości organów w tych sprawach (Dz.U. z 2013 r. poz. 96).
- Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Komańczy aktywuje procedurę fizycznego uruchomienia systemów alarmowych na terenie Gminy Komańcza po otrzymaniu z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Sanoku stosownego komunikatu alarmowego, przekazanego w radiowej sieci zarządzania starosty sanockiego oraz pocztą elektroniczną (awaryjnie faxem i/lub telefonem).
- Do przeprowadzenia głośnej próby uruchomienia systemów alarmowych należy wykorzystać:
- radiowe systemy włączania syren alarmowych;
- syreny alarmowe uruchamiane ręcznie na punktach alarmowych na terenie sołectw przez gminne centrum zarządzania kryzysowego.
§4
Zobowiązuję pracownika do spraw Zarządzania Kryzysowego i Obronności do:
- uregulowania w drodze zarządzenia przebiegu treningu na terenie Gminy Komańcza;
- poinformowania lokalnych społeczności o planowanej głośnej próbie uruchomienia systemów alarmowych.;
- podjęcia w ramach swoich kompetencji, działań mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa uczestników treningu.
§5
W celu minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, wszyscy uczestnicy treningu są zobowiązani do przestrzegania aktualnych rygorów sanitarnych wynikających ze stanu epidemii COVID-19.
§6
Wójt Gminy Komańcza prześle do Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Sanoku, w terminie do 26 listopada 2021 r. sprawozdania z przebiegu treningu na terenie Gminy Komańcza wg wzoru określonego w załączniku Nr 2 do zarządzenia.
§7
Pracownika do spraw Zarządzania Kryzysowego i Obronności Urzędu Gminy w Komańczy zobowiązuję do koordynowania całokształtu przedsięwzięć nad przygotowaniem i przeprowadzeniem treningu na obszarze Gminy Komańcza.
§8
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i obowiązuje na czas przygotowania
i przeprowadzenia treningu.
Data wytworzenia: |
2021-11-15 |
Sporządzone przez: |
Renata Kusy (Inspektor) |
Data udostępnienia: |
2021-11-18 10:48:05 |
Rodzaj zamówienia: |
Zarządzenie |
Opublikowane przez: |
Tomasz Rachwał |
Wyświetleń: |
361 |