- DLA TURYSTÓW
- Kalendarz wydarzeń
- Wirtualna Komańcza
- Informacja turystyczna
- Warto zobaczyć
- Krzyże i Kapliczki
- Cerkiew Prawosławna św. Michała Archanioła
- Cerkiew Prawosławna p.w. Orędownictwa Matki Boskiej - Pokrowy w Komańczy
- Cerkiew Greckokatolicka p.w. Opieki Matki Bożej Pokrowy w Komańczy
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Kulasznem
- Cerkiew Radoszyce
- Wodospad w Dołżycy
- Kościół parafialny obrządku łacińskiego w Komańczy
- Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy
- Jeziorka Duszatyńskie
- Źródełko Radoszyce
- Cyfrowa rekonstrukcja 3D nieistniejącej obecnie cerkwi pod wezwaniem Michała Archanioła w Łupkowie
- Kompendium wiedzy o roślinach zielarskich oraz propozycje wycieczek zielarskich
- Trasy rowerowe
- Szlaki turystyczne
- Filmy i zdjęcia
- Baza noclegowa
Cerkiew Prawosławna p.w. Orędownictwa Matki Boskiej - Pokrowy w Komańczy
Pierwsza cerkiew prawosławna w Komańczy istniała już około 1530 roku, wzmianka o niej pochodzi z 1565 roku. W roku 1800 pożar zniszczył starą cerkiew, jednak już w 1803 roku ukończono budowę ołtarza, a w 1805 roku całości cerkwi, konsekrowanej w 1806 roku. W 1836 r. dobudowano zakrystie (na osi cerkwi) i zwieńczono ją czwartym hełmem. I ta cerkiew nie oparła się pożarowi. 13 września 2006 roku z niewyjaśnionych przyczyn pożar po raz kolejny strawił świątynię. Obecna odbudowywana cerkiew jest jej wierną kopią.
Poprzednia cerkiew była orientowana, drewniana o konstrukcji zrębowej, oszalowana. Trójdzielny budynek świątyni, z kruchtą o konstrukcji szkieletowej, był wielokrotnie remontowany w latach 1919, 1955,1970,1983. Ołtarz za ikonostasem fundacji Grzegorza Dido pochodzi z 1803 roku. Ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem (skradziona w 1991 roku) w typie Matki Boskiej Rzymskiej - kopia cudownego obrazu Matki Bożej Łopieńskiej. Ołtarzyk przygotowania darów pochodzi z końca XVII wieku. W sanktuarium znajdowały się m.in. fragmenty wyposażenia z cerkwi w Dołżycy.
Cerkiew i cmentarz przycerkiewny otacza mur z surowego kamienia z wkomponowaną dzwonnicą bramną o konstrukcji słupowej, oszalowaną u góry ze ślepą latarnią, nakrytą namiotowym dachem. Odnowiona dzwonnica datowana jest na 1834 rok i posiada dzwon z 1882 roku.
Cerkiew w Komańczy wraz z dzwonnicą stanowi jeden z trzech (oprócz Turzańska i Rzcpcdzi) zachowanych przykładów wschodniołemkowskiego (tzw. osławskiego) budownictwa sakralnego.
Na cmentarzu przy cerkwi jest kilka nagrobków z II połowy XIX i początku XX wieku, m.in. tutejszego proboszcza (parocha) ks. Wasylija Sanczyna (zm. w 1853 r.).
Powojenne dzieje tej cerkwi są niezwykle zawiłe. Po 1947 roku była jedną z dwóch cerkwi greckokatolickich, w których nieprzerwanie odprawiano nabożeństwa w tym obrządku. Proboszczem był wówczas ks. Emilian Kaleniuk. Po jego śmierci w 1961 roku, cerkiew została podstępnie odebrana i zamknięta przez władze, ze względu na zdelegalizowanie kościoła greckokatolickiego na terenie kraju. Krążyły pogłoski o zamiarze rozebrania i w najlepszym wypadku przekazania cerkwi do skansenu w Sanoku. Dopiero po przejściu na prawosławie kilku rodzin i zintegrowaniu się tej nielicznej społeczności w parafię, przekazano im klucze, nie dając jednak świątyni na własność. W ten sposób uratowano ją od likwidacji. Do dziś pozostaje ich domem modlitw. Obecnie parafia prawosławna skupia 24 rodziny, w dwóch cerkwiach w Komańczy i Turzańsku. Należy do Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej (z katedrą w Sanoku), Autokefalicznej Cerkwi Prawosławnej w Polsce.