- DLA TURYSTÓW
- Kalendarz wydarzeń
- Wirtualna Komańcza
- Informacja turystyczna
- Warto zobaczyć
- Krzyże i Kapliczki
- Cerkiew Prawosławna św. Michała Archanioła
- Cerkiew Prawosławna p.w. Orędownictwa Matki Boskiej - Pokrowy w Komańczy
- Cerkiew Greckokatolicka p.w. Opieki Matki Bożej Pokrowy w Komańczy
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Kulasznem
- Cerkiew Radoszyce
- Wodospad w Dołżycy
- Kościół parafialny obrządku łacińskiego w Komańczy
- Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy
- Jeziorka Duszatyńskie
- Źródełko Radoszyce
- Cyfrowa rekonstrukcja 3D nieistniejącej obecnie cerkwi pod wezwaniem Michała Archanioła w Łupkowie
- Kompendium wiedzy o roślinach zielarskich oraz propozycje wycieczek zielarskich
- Trasy rowerowe
- Szlaki turystyczne
- Filmy i zdjęcia
- Baza noclegowa
Szlaki turystyczne
W celu zapoznania się ze szlakami turystycznymi przebiegającymi przez teren gminy Komańcza zachęcamy do odwiedzenia strony https://gorybezgranic.pttk.pl/
Zachęcamy również do pobrania mobilnej aplikacji GÓRY BEZ GRANIC:
Aplikacja posiada szereg praktycznych możliwości w tym wyznaczenie trasy po szlakach i nawigację po nich, używanie różnych map, szlaków i danych wysokościowych, udostępnienie swojej pozycji, sprawdzenie wszystkich informacji o danym szlaku, sprawdzenie prognozy pogody dla dowolnego miejsca, zobaczenie na mapie interesujących miejsc w okolicy, zapisanie i udostępnienie ulubionych miejsc i szlaków i wiele innych. Do każdego szlaku pieszego prezentowanego w aplikacji przyporządkowane są ciekawe miejsca krajoznawcze, przyrodnicze i obiekty atrakcyjne dla turysty.
Szlaki turystyczne przebiegające przez teren gminy Komańcza:
Szlak czerwony: Komańcza - Krynica
Wychodząc z Komańczy szlak prowadzi na pn-zach osiągając punkty widokowe - najpierw Jawornik (665 m), a następnie przechodząc przez dolinę nieistniejącej wsi Przybyszów, Tokarnie (777 m). Dalej prowadzi zalesionym grzbietem Bukowicy - mija Smokowiska (748 m) i Skibice (776 m), i łącząc się przez chwile ze szlakiem zielonym omija szczyt Kiczery (639 m) i schodzi do Puław.
Długi odcinek, na którym rzadko spotkamy jakieś ludzkie siedziby. Szlak zaczyna się na stacji PKP w Nowym Łupkowie, dalej prowadzi prawie cały czas pasmem granicznym. Mijając drogę prowadzącą przez przełęcz z Radoszyc na Słowacje, po kolei osiągamy szczyty: Grab Średni (822 m), Danawa (841 m), Pasika (848 m) oraz mijamy Kanasiówke (823 m). Następnie szlak schodzi doliną Jasiołki do Jasiela i dalej wzdłuż granicy przez Jasienik (718 m), masyw Kamienia (857 m) i nieistniejącą wieś Czeremcha, oraz dolinę Zyndranowej ostatecznie osiągając Barwinek.
Szlak zielony: Komańcza -> Sieniawa
Szlak zaczyna się obok stacji PKP, następnie przebiega drogą asfaltową do Dołżycy i wspina się na pasmo graniczne. Tam spotyka znaki niebieskie biegnące z Łupkowa, dalej osiąga Garb Średni (822 m), Danawę (841 m), Pasikę (848 m) i Kanasiówkę (823). Podążając grzbietem Kiczery Długiej długim łagodnym zejściem osiągamy Moszczaniec, a następnie po przejściu przez wieś Darów wspinamy się na Dział (665 m). Po zejściu docieramy do znaków czerwonych głównego szlaku beskidzkiego i z nimi schodzimy do Puław Górnych, a dalej cały czas na północ dochodzimy do Sieniawy.
Szlak żółty: Bukowsko -> Kanasiówka
Początkowo szlak prowadzi z Bukowska na południe asfaltową drogą, w Woli Piotrowej skręcamy w prawo i idąc drogą polną osiągamy po stromym podejściu przełęcz pod Tokarnią. Tutaj przecinamy bieg szlaku czerwonego. Dalej schodzimy łagodnie osiągając zabudowania Wisłoka Wlk. i Grn., a następnie po stromym podejściu osiągamy grzbiet graniczny i szczyt Kanasiówka (823 m).