11 sierpnia br. nastąpiło poświęcenie krzyża na dawnym cmentarzu greckokatolickim w WOLI MICHOWEJ.
Poświęcenia dokonali Ks. Jacek WAJDA - Proboszcz Rzymskokatolickiej Parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w NOWYM ŁUPKOWIE, Ks. Michał KONYK – Proboszcz Prawosławnej Parafii Opieki Matki Boskiej w Komańczy oraz Ks. Andrzej ŻURAW - Proboszcz Greckokatolickiej Parafii pw. Opieki Najświętszej Marii Panny w KOMAŃCZY. Wśród zaproszonych gości obecni byli Radni i Sołtysi Gminy Komańcza, Pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w KOMAŃCZY, studenci z Koła Naukowego Studentów Archeologii UJ, wolontariusze i mieszkańcy okolicznych wsi.
W WOLI MICHOWEJ w wyniku prac wykopaliskowych prowadzonych przez archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pracowni Gaja z KRAKOWA odkryto pozostałości po dzwonnicy, murze okalającym nieistniejącą już parafialną cerkiew greckokatolicką Świętego Mikołaja, pochodzącą z 1843, a rozebraną w 1953 r., cerkiew i jej fragmenty, zbiorową mogiłę żołnierzy armii austro-węgierskiej poległych między styczniem a kwietniem 1915 roku. Drugim aspektem prac było potwierdzenie istnienia cmentarza cywilnego na przyległym do cerkwiska terenie. Na ślad tego miejsca naprowadził badaczy pozyskany w ubiegłym roku kataster WOLI MICHOWEJ wykonany w 1852 roku. Według dokumentu pozyskanego w trakcie przeprowadzonej w Lwowskim Dalo kwerendy, cmentarz zaprojektowany został przez znanego wiedeńskiego architekta Artura GRUENBERGERA. Oprócz pozostałości po cerkwisku oraz szczątek, odnaleziono też grób, na którym ustawiono krzyż. To właśnie w tym miejscu odbyła się modlitwa i poświęcenie.
Wyniki tegorocznych prac pozwolą na zgodne ze stanem faktycznym a przede wszystkim godne upamiętnienie trudnej i tragicznej historii tego galicyjskiego miasteczka. Wola Michowa niegdyś była znaczącym niemal trzy wieki temu, wielokulturowym rusińsko - żydowsko – polskim miasteczkiem, leżącym na szlaku kupieckim. Wiadomo, że znajdował się tam rynek, dwie synagogi i cerkiew. Organizowano ponadto jarmarki i targi.
Z inicjatywy Przewodniczącego Rady Gminy Komańcza Adama PASINIEWICZA oczyszczono teren cerkwiska zniszczonego podczas akcji Wisła oraz postawiono krzyże, jeden na miejscu zbiorowej mogiły, a drugi na przylegającym cmentarzu cywilnym.
Składamy serdeczne słowa podziękowania dla Duchownych za modlitwę i poświęcenie miejsc pamięci, Pracowników i Studentów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Pracowni Gaja z KRAKOWA za zaangażowanie oraz dla Adama PASINIEWICZA za wykonanie i posadowienie krzyży.