W ostatnim czasie odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji „Torem Osławy” celem omówienia bieżących spraw związanych z rewitalizacją leśnej kolejki wąskotorowej.
”Fundacja Torem Osławy” - klaster lokalnych organizacji tj. Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy WILK, Stowarzyszenie 50+ w Komańczy, Stowarzyszenie Sportowo - Rekreacyjne "Żbik - Komańcza", Spółdzielnia Chata nad Wisłokiem, Fundacja „Ramię w Ramię - nad Osławą” została zawiązana celem wzmocnienia atrakcyjności turystycznej i gospodarczej regionu poprzez dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze na pograniczu Bieszczadów i Beskidu Niskiego https://fundacja.komancza.org.pl/.
Od blisko 30 lat zabytkowe tory Leśnej Kolejki Wąskotorowej na terenie gminy KOMAŃCZA zarastają krzakami.. Choć wszyscy w zasadzie zgodnie przekonują o potrzebie wykorzystania tego odcinka (Rzepedź-DUSZATYN-Smolnik) na cele związane z turystyką, to na samym torowisku właściwie niewiele się nie dzieje. W ciągu ostatnich kilku lat blisko 3 kilometry torowiska na odcinku Prełuki-Duszatyn regularnie były odkrzaczane przez wolontariuszy oraz członków Stowarzyszenia Sportowo-Rekreacyjnego „Żbik-Komańcza” na potrzeby organizowanych corocznie w tym miejscu biegów. W 2018 roku trasą torowiska poprowadzono Bieg Niepodległości. Jesienią 2018 Fundacja Galicyjskich Dróg Żelaznych w czasie dwóch akcji wykosiła trawy na stacji w Duszatynie i odkrzaczyła dalsze ok. 400 m do stacji w kierunku Smolnika. Wciąż ok. 11 km torowiska czeka na uporządkowanie.
Pierwsze formalne próby reaktywowania leśnej kolejki wąskotorowej na terenie gminy KOMAŃCZA podjęte zostały kilka lat temu. Wówczas Stowarzyszenie WILK (18 wrzesień 2018r.) zwróciło się pisemnie do Wójta Gminy Komańcza celem zabezpieczenia umowy o przekazaniu torowiska leśnej kolejki wąskotorowej. Natomiast dzień później Fundacja Galicyjskich Dróg Żelaznych z siedzibą w TYCZYNIE zwróciła się do Wójta Gminy Komańcza z prośbą o wydanie wniosku na przekazanie terenu pod uruchomienie kolejki wąskotorowej na odcinku RZEPEDŹ – SMOLNIK.
24 lipca 2019 roku Wójt Gminy Komańcza, w związku z wnioskiem Fundacji „Torem Osławy”, zwrócił się do Nadleśnictwa Komańcza z prośbą o nieodpłatne przekazanie torowiska kolejki wąskotorowej na odcinku RZEPEDŹ - SMOLNIK.
9 kwietnia 2020 roku – Wójt Gminy Komańcza zwrócił się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z prośbą o przekazanie w użytkowanie gruntów własności Skarbu Państwa, w zarządzie Lasów Państwowych, tj. torowiska kolejki wąskotorowej na trasie od Rzepedzi do Smolnika na rzecz Fundacji „Torem Osławy”.
29 kwietnia 2020 roku Wójt Gminy Komańcza zwrócił się z prośbą do Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie o wydanie opinii dotyczącej przekazania przez Nadleśnictwo Komańcza, jako zarządcy, terenu po dawnej kolejce wąskotorowej na odcinku RZEPEDŹ – SMOLNIK w formie użytkowania na rzecz Fundacji „Torem Osławy” w załączeniu z uwierzytelnioną kopią Opinii Nadleśnictwa Komańcza wraz z wykazem działek, na których znajduje się torowisko po dawnej kolejce wąskotorowej.
Wówczas ruszyła machina administracyjna. Nadleśnictwo Komańcza podjęło procedury podziału poszczególnych działek ewidencyjnych. Jednakże przekazanie wnioskowanego terenu po dawnej kolejce wąskotorowej będącego w zarządzie PGL LP Nadleśnictwa Komańcza może nastąpić pod warunkiem uzyskania przez Gminę KOMAŃCZA zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych.
5 maja 2020 roku – Gmina Komańcza zwróciła się z prośbą do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych o przekazanie, w użytkowanie Fundacji „Torem Osławy” z siedzibą w Komańczy, torowiska kolejki wąskotorowej.
18 maja 2020 roku Wójt Gminy Komańcza zwrócił się do ówczesnego Ministra Środowiska o wsparcie w sprawie przekazania w użytkowanie gruntów własności Skarbu Państwa, będących w zarządzie Lasów Państwowych tj. torowiska leśnej kolejki wąskotorowej na trasie Rzepedź – Smolnik, położonych w Nadleśnictwie Komańcza dla Fundacji „Torem Osławy”.
24 maja 2021 roku – na wniosek Wójta Gminy Komańcza w sprawie przekazania w użytkowanie torowiska po dawnej kolejce wąskotorowej, Fundacja „Torem Osławy” otrzymała pismo z informacją, że Nadleśnictwo Komańcza sporządziło wzór umowy dotyczącej przekazania gruntów po dawnej kolejce wąskotorowej na odcinku Rzepedź – SMOLNIK.
Po 4 latach temat przekazania leśnej kolejki wąskotorowej na rzecz Fundacji „Torem Osławy” nadal nie jest rozstrzygnięty.
Przy współpracy samorządu Gminy CISNA i KOMAŃCZA udało się wpisać do Krajowego Planu Odbudowy zadanie pt.: Wzmocnienie atrakcyjności turystycznej i gospodarczej regionu poprzez dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze łączące tradycje religie i ludzi „Szlak Wielkich Polaków – Papież i Kardynał”
Projekt zakłada utworzenie Szlaku Śladami Dwóch Kardynałów (Jan Paweł II, Stefan Kardynał Wyszyński) na odcinku Wisłok Wielki – Komańcza – Duszatyn - Cisna – Wetlina celem budowy dostępności infrastruktury publicznej dla osób z niepełnosprawnością, w tym szlaków turystycznych, wiat wypoczynkowych, małej architektury, infrastruktury wspierającej transport niskoemisyjny, aplikacja mobilna stanowiąca przewodnik turystyki religijnej. W ramach zadań powyższego projektu ujęta została rewitalizacja leśnej kolejki wąskotorowej na terenie gminy Komańcza.
Poniżej najważniejsze wydarzenia związane z próbami rewitalizacji kolejki, jakie zostały podjęte w ostatnim czasie:
26 kwietnia 2021 roku odbyło się spotkanie terenowe pracowników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie z przedstawicielami Fundacji „Torem Osławy” celem omówienia zakresu prac i przeglądu bieżącego torowiska oraz obiektów inżynieryjnych na odcinku kolejki wąskotorowej Duszatyn-Smolnik.
Archiwum:
9 lutego 2022 roku odbyło się spotkanie w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie celem omówienia szybkiej potrzeby przekazania przez Nadleśnictwo Komańcza kolejki w zarząd Fundacji lub gminy.
Archiwum:
13 sierpnia 2020 roku w Szczawieńskim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji Torem Osławy z Januszem KOWALSKIM (ówczesny Wiceminister Aktywów Państwowych) oraz Posłem na Sejm RP Piotrem URUSKIM.
Archiwum:
6 września 2020 roku wykonana została ekspozycja leśnej kolejki wąskotorowej – bocznicy kolejkowej celem prezentacji prototypu drezyny.
Archiwum:
https://fundacja.komancza.org.pl/?p=691
Wierzymy, że rewitalizacja leśnej kolejki wąskotorowej będzie wystarczająca aby przywrócić do życia turystykę i utworzyć atrakcję turystyczną w naszym regionie.