Dowód osobisty jest ważny przez 10 lat od momentu jego wydania (lub 5 lat - wydany osobie małoletniej). Termin ważności dowodu osobistego dla dowodów wydawanych do 28.02.2015 r. można sprawdzić w prawym dolnym rogu strony ze zdjęciem:
Brak ważnego dokumentu tożsamości może rodzić wiele negatywnych konsekwencji. Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza naszej tożsamości i obywatelstwa m.in. w kontaktach z urzędem czy bankiem oraz uniemożliwia wyjazd za granicę. Dowód, który stracił ważność jest bezużyteczny w obrocie prawnym, ponieważ nie można się nim dłużej posługiwać.
Pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowód osobisty. Obywatel polski zamieszkały poza granicami kraju ma prawo posiadania dowodu osobistego.
W przypadku upływu terminu ważności dowodu osobistego ustawa o ewidencji ludności i dowodach osobistych nakłada na posiadacza obowiązek jego wymiany. O wymianę należy wystąpić nie później niż na 30 dni przed upływem terminu ważności dokumentu.
Dowody osobiste wydawane są bezpłatnie.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć w siedzibie organu dowolnej gminy/miasta w Polsce, niezależnie od miejsca zameldowania. Wniosek o wydanie dowodu osobistego można również złożyć on-line, za pośrednictwem strony internetowej www.obywatel.gov.pl (jeżeli, osoba posiada potwierdzony profil zaufany e-PUAP).
Dowody osobiste wydane po 4 marca 2019 r. są „e-dowodami”. E-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Zewnętrznie wygląda podobnie do wydawanego dotychczas dowodu osobistego. Jedyną nową informacją na pierwszej stronie dokumentu (awersie) jest numer CAN. Jest on też zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Numer ten jest potrzebny, jeśli chcesz skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu. Zabezpiecza też e-dowód przed odczytaniem danych zapisanych w warstwie elektronicznej przez osoby nieuprawnione. E-dowód działa bezstykowo, co oznacza, że wystarczy położyć go do czytnika. Dzięki warstwie elektronicznej, osoby zainteresowane mogą używać e-dowodu do komunikacji z administracją publiczną i innymi podmiotami.
Pozwala między innymi:
- zalogować się do portali administracji publicznej, na przykład e-PUAP,
- elektronicznie podpisać dokumenty podpisem osobistym,
- elektronicznie podpisać się w usługach online administracji publicznej,
- korzystać z automatycznych bramek granicznych na przykład na lotniskach.
Szczegółowych informacji można uzyskać w Urzędzie Gminy w Komańczy - II piętro, pokój nr 16 lub pod numerem telefonu 134677035 wew.43.