Mieszkańcy popegeerowskiego osiedla w Szczawnem, starali się o remont drogi ponad 20 lat. Teraz cieszą się wygodnym dojazdem do domów. Droga używana jest też przez miejscowych przedsiębiorców, którzy zagospodarowali warsztaty dawnej spółdzielni rolniczej.
Aleksandra Leśniowska, mieszkanka Szczawnego - O Jezu, jakie tu były dziury, tam to woda stała, nie było żadnej szansy do przejścia, tu było okropnie, jak jeździły samochody to wszystko w kałuży stało.
Rzeszowska delegatura Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, od lat dziewięćdziesiątych wydała na poprawę infrastruktury osiedli popegeerowskich ponad 100 milionów złotych. W ubiegłym roku była to kwota 5 milionów złotych. Niemal połowę, bo ponad 2 mln złotych zainwestowano w gminie Komancza.
Roman Bzdyk, wójt gminy Komańcza - Bardzo ciężko jest pozyskać fundusze na drogi niskiej kategorii, drogi wewnętrzne przede wszystkim i właśnie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dał taką możliwość, że mogliśmy wyremontować różnego rodzaju drogi, różne odcinki, przebudować te drogi do pojedynczych gospodarstw domowych, osiedlowych miejsc.
Skorzystało z tego także 8 rodzin z popegeerowskiego osiedla w Wysoczanach. W 2020 roku zorganizowali protest domagając się remontu drogi. Polegał na tym, że sami łatali dziury tłuczniem. Wówczas otrzymali zapewnienie, że droga zostanie wyremontowana.
Jan Karpiel, mieszkaniec Wysoczan - Tutaj było tragicznie, tu były dziury takie, nie szło autem jechać, to dużo pomogło jak zrobili ten kawałek tej drogi no co jeszcze mogę powiedzieć najlepiej, jak by było zrobione właśnie całe, całość żeby była zrobiona.
Paweł Rysz, z-ca wójta Krempnej - Staramy się o pozostałe środki na pozostałą cześć tej drogi i również mieszkańcy z mami wielokrotnie rozmawiali i są zapewnieni, że droga dojazdowa do miejscowości Wysoczany ze środków Polskiego Ładu być może jeszcze w tym roku, daj Boże, będzie wykonana.
A to już Wisłok Wielki. Tu także dojazd do domów osiedla przy dawnym PGR-ze wyłożono asfaltem. Wsparcie KOWR-u kierowane jest do samorządów, które chcą przywrócić dawne funkcje na przykład zdegradowanym obiektom i terenom okołorolniczym.
Jerzy Borcz, dyr. Ośrodka Terenowego KOWR w Rzeszowie - Co tu można robić w ramach tych pieniędzy, no to oczywiście drogi, ale drogi właśnie osiedlowe w dawnych osiedlach popegeerowskich. Możemy także partycypować w modernizacji kanalizacji w modernizacji wodociągów i to robimy, i jesteśmy otwarci jeżeli tylko gminy się na to decydują.
O bezzwrotną pomoc tej instytucji mogą ubiegać się między innymi związki wyznaniowe, fundacje czy też koła gospodyń wiejskich.
Źródło: Aktualności TVP 3 Rzeszów
materiałem wideo dostępne pod adresem "Gmina Komańcza w tym roku wyremontowała 11 dróg"