Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Turzańsku jest jedną z pereł UNESCO. Służy niewielkiej społeczności prawosławnej, liczącej zaledwie kilkanaście osób, ale w sezonie odwiedzają ją setki turystów zafascynowanych świątynią łemkowską, trójdzielną, o zrębowej konstrukcji z baniastymi wieżyczkami.
W ostatnich latach drewnianą cerkiew z 1803 roku ratowano na wiele sposobów. Dzięki projektom z Ministerstwa Kultury, wojewódzkiego konserwatora zabytków, wsparciu od Lasów Państwowych, sponsorów - co roku udało się zabezpieczyć ją z zewnątrz na tyle, że nadszedł czas renowacji jej pięknego wnętrza.
W cerkwi są malowidła autorstwa Josypa Bukowczyka, m.in. ikonostas. Niestety zdekompletowany, parafia chce teraz go odtworzyć i znów będzie zabiegać o fundusze. W świątyni jest też cudownie uratowana ikona Matki Bożej.
Cerkiew w Turzańsku początkowo była prawosławna, potem unicka. Po akcji Wisła i wywiezieniu ukraińskiej ludności z tych stron w latach 1947-61 świątynię użytkowali katolicy. Od 1963 roku prawosławni. Obecni parafianie włączają się do akcji pomocy Ukrainie i modlitw za pokój.
Źródło: Aktualności TVP 3 Rzeszów
materiałem wideo dostępne pod adresem "Remont cerkwi prawosławnej w Turzańsku"