Podkarpacie od kilku lat ma najwyższe w skali kraju fundusze na ratowanie zabytków. W tym roku kwotę ponad 9 milionów udało się utrzymać mimo pandemii. Zainteresowanie wsparcie jest bardzo duże.
Ewa Leniart, wojewoda podkarpacki - Rozpoznaliśmy, poprzez działania wojewódzkiego konserwatora zabytków, 418 wniosków, które wpłynęły o dotacje na utrzymanie zabytków w naszym województwie. Łącznie na ten cel mieliśmy przeznaczona kwotę 9 392 tysięcy, cała ta kwota została rozdysponowana. Skutkować to będzie zwarciem 265 umów, które w najbliższym czasie z właścicielami zabytków zostaną zawarte, przez podkarpackiego konserwatora zabytków.
Pozytywnie rozpatrzony został m.in. wniosek fundacji, która zarządza dworkiem w Słocinie. Budynek jest w złym stanie technicznym , a w przyszłości przy zachowaniu zabytkowego charakteru ma służyć potrzebującym. W Rzeszowie dofinasowana zostanie także renowacja kamienicy przy ulicy Grunwaldzkiej 24. W sumie w województwie dotacje przyznano właścicielom 16 dworków i 29 kamienic. Najwyższe kwoty będą przeznaczone na obiekty najcenniejsze, czyli obiekty UNESCO. Chodzi Smolnik, Turzańsk, obiekty w Rzeszowie, Przemyślu, Krośnie i Dukli.
Beata Kot - podkarpacki konserwator zabytków - podkreślała, że dotacje często uzupełniają te przyznane np. przez ministerstwo kultury, czy samorząd województwa. Tak jest np. w przypadku kościoła franciszkanów w Przemyślu, który właśnie dzięki temu w ostatnich latach doczekał się renowacji elewacji i rokokowych rzeźb, a jest jednym z najcenniejszych zabytków Przemyśla.
W sumie dotacje dostanie 71 obiektów sakralnych. Jak poinformowała wojewoda Ewa Leniart dotychczas zainteresowani dotacjami składali wnioski do 28 lutego każdego roku. Od przyszłego będzie zmiana.
- To powodowało, że wpływały wnioski następnie byłą ich ocena pod względem merytorycznym i później podpisywanie umowy. Natomiast wychodząc naprzeciw oczekiwaniom właścicieli od przyszłego roku zmieni się termin dotyczący dotacji konserwatorskich i one będą zgłaszane do listopada roku poprzedzającego. W ten sposób właściciel będzie mógł sobie zaplanować realizacje prac, aby mógł uwzględniała ewentualną dotację, którą otrzyma rok wcześniej.
Co ma usprawnić realizację inwestycji. Z puli ponad 9 milionów złotych największa kwota bo prawie 4,5 miliona złotych trafi na teren przemyskiej delegatury Urzędu Ochrony Zabytków.
Źródło: Aktualności TVP 3 Rzeszów
materiałem wideo dostępne pod adresem "Ponad 9 milionów złotych na ochronę zabytków na Podkarpaciu"