Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informację dla rodziców dzieci, które przybywają do naszego kraju z Ukrainy oraz dla dyrektorów szkół i organów prowadzących, które je przyjmują. Dokumenty dotyczą zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół, wsparcia nauki tych dzieci oraz udzielania im pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dla rodziców
W materiale dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy zawarte są informacje, jakie dokumenty są wymagane, aby zapisać dziecko do polskiej szkoły oraz jak wygląda proces samego zapisu.
Rodzice zobowiązani są do złożenia wniosku o przyjęcie ich dziecka do szkoły, natomiast ostateczne rozpatrzenie go należy do dyrektora placówki.
Publiczna szkoła podstawowa, w pobliżu której mieszka dziecko przybyłe z Ukrainy, powinna przyjąć nowego ucznia z urzędu. Inne publiczne szkoły podstawowe oraz szkoły ponadpodstawowe podejmę tę decyzję na podstawie liczby wolnych miejsc. W przypadku ich braku, niezbędny jest kontakt z urzędem gminy.
Dzieci w wieku od 7 do 18 lat mogą uczyć się w polskich szkołach nieodpłatnie. Nie jest również wymagana znajomość języka polskiego. Dodatkowo uczniowie z Ukrainy mają możliwość uczestnictwa w bezpłatnych lekcjach języka polskiego oraz uzyskać pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy (wersja w języku ukraińskim) POBIERZ>>
Informacja dla rodziców dzieci przybywających z Ukrainy (wersja w języku polskim) POBIERZ>>