Po dawnej PRL-owskiej epoce w Szczawnem zostało tylko kilka zrujnowanych budynków, nieużytki, spore osiedle bloków i domków i bezrobotni ludzie, z których co odważniejsi wyemigrowali w świat za pracą. Na szczęście znalazł się ktoś, kto potrafił tchnąć życie w wymarłą, wiejską przestrzeń. Marzena i Paweł Łabajowie osiedlili się tu, by założyć Fundację Ramię w Ramię nad Osławą. Wystarczyła do tego niewielka działka, stary budynek, który kiedyś służył za magazyn, biurowiec i ręce do pracy by przedsiębiorstwo miało gdzie wystartować. Państwo Łabajowie zaszczepili tu swój pomysł produkcji węgla drzewnego na duża skalę, a do pracy zachęcili miejscowych bezrobotnych.
Przedsiębiorstwo społeczne właśnie w tej okolicy bez trudu znalazło osoby, które idealnie kwalifikowały się do udziału w projektach. Jeszcze na początku lat 90. na terenie gminy Komańcza działało aż 8 dużych PGR-ów, m.in. w Czystogarbie, Dołżycy, Łupkowie Kalnicy, Moszczańcu i właśnie w Szczawnem.
Fundacja stworzyła tu klub sportowy, organizuje życie kulturalne wioski, a nawet pomoc charytatywną dla Polaków na Wschodzie. Daje pracę, ale też uczy i wychowuje. Założyciele Fundacji Ramię w Ramię nad Osławą chcą kreatywnością dawać przykład, jak wiele można zrobić mając do dyspozycji tak niewiele.
źródło TVP 3 Rzeszów
materiałem wideo dostępne pod adresem "Ramię w Ramię nad Osławą. Fundacja, która daje nadzieję na przyszłość"