„Iluminacja obiektów dziedzictwa kulturowego transgranicznej trasy rowerowej PL-SK”
Partner wiodący: Gmina Komańcza
www.komancza.pl
Partner projektu: Obec Palota
www.palota.sk
Opis projektu: Projekt o działaniu promującym i zwiększającym poziom zrównoważanego wykorzystania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego przez odwiedzających i mieszkańców przy transgranicznym szlaku rowerowym jako wielowiekowej spuścizny wpływającej na rozwój kulturowy. Działanie inwestycyjne zaplanowane w projekcie to iluminacyjne oświetlenie cerkwi w miejscowościach: Kulaszne, Szczawne, Smolnik i Radoszyce po stronie polskiej oraz makieta cerkwi z 1622 roku w miejscowości Palota po stronie słowackiej wraz z szerokim działaniem promocyjnym. Działania promocyjne podjęte podczas trwania projektu a także po jego zakończeniu stworzą wspólną transgraniczną ochronę i promocję obiektów kulturowych na terenie przygranicznym. Ze względu na lokalizację - ogromne walory przyrodnicze i historię regionu - będą stanowić atrakcyjne punkty turystyczne. Oświetlenie iluminacyjne obiektów sakralnych a także makieta cerkwi pozwoli wyróżnić je na tle transgranicznego krajobrazu zarówno w dzień jak i w porze nocnej tym samym wzrośnie atrakcyjność obiektów jak również całego przygranicznego regionu. Ponadto powyższy projekt obejmować będzie bardzo istotne działanie czyli promocję w ramach którego zorganizowany zostanie konkurs fotograficzny, powstaną tablice informacyjno - pamiątkowe, foldery, breloki, filmik promocyjny który będzie emitowany w telewizji i YouTube, Wszystkie materiały zostaną opatrzone nadrukami przedmiotowych cerkwi. Wspólna wycieczka autokarowa po transgranicznym szlaku rowerowym obejmująca zwiedzanie cerkwi wpisanych w projekt, pozwoli zgłębić historię przygranicznych obiektów kulturowych a także pozwoli zapoznać się z istotnymi informacjami na ich temat. Ważne jest położenie akcentu na ukształtowanie szlaku kulturowo - przyrodniczego, który pozwala na odbudowę dziedzictwa, budowanie lokalnej tożsamości oraz ogólny rozwój turystyki kulturowej. Pojedyncze walory turystyki zyskują na atrakcyjności, wtedy gdy zostają połączone i stają się częścią czegoś znaczącego w tym przypadku transgranicznej trasy rowerowej. Poprzez realizację zadań w ramach projektu nastąpi zbliżenie i wymiana kulturalna pomiędzy przygranicznymi regionami. Konkurs fotograficzny oraz wielokulturowa impreza, wystawa fotografii, wystawa rękodzielnictwa posłuży nawiązywaniu i odnawianiu kontaktów polsko-słowackich oraz podtrzymywaniu tradycji regionalnych i kulturowych, Przyczyni się to również do zwalczania zacierania się różnic wielokulturowych , które bardzo często mają wpływ na powstawanie niepowodzeń komunikacyjnych, co działa niszcząco na rozwijającą się turystykę kulturoznawczą w naszym przygranicznym rejonie. Mieszkańcy jak również podróżujący turyści obecnie w masowej skali dokonują transmisji wszelkich wzorców dziedzictwa kulturowego, w których są zakorzenieni, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby bogactwo jakim jest dziedzictwo kulturowe nie zostało zapomniane.
Cele projektu:
- Wyeksponowanie i podniesienie atrakcyjności obiektów dziedzictwa kulturowego w Gminie Komańcza poprzez wykonanie oświetlenia iluminacyjnego tychże obiektów oraz w Palocie poprzez wykonanie makiety nieistniejącej cerkwi i usytuowanie jej w Palocie.
- Zwiększenie wiedzy o dziedzictwie kulturowo - przyrodniczym poprzez zorganizowanie konkursu fotograficznego, wycieczki oraz wielokulturowej imprezy promocyjno-folklorystycznej, wystawy fotograficznej oraz wystawy rękodzielnictwa.
- Promocja obiektów dziedzictwa kulturowego za pomocą folderu informacyjnego, filmiku promocyjnego, strony internetowej Gminy Komańcza i Plota oraz innych gadżetów promocyjnych.
Okres realizacji projektu: marzec 2021 - październik 2021 r.
Wartość projektu: 49 982,28 €
Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 42 484,93 € (85% wartości projektu).