19 niewielkich modułów o mocy ponad 2 megawatów zostało zainstalowanych w okolicy, która zasilana jest tylko z jednej linii energetycznej. W razie jej zerwania, magazyn energii zapewni dostawy prądu do ponad 1000 okolicznych domów. Prądu wystarczy na dwie godziny, przy maksymalnym obciążeniu. Proporcjonalnie dłużej, przy mniejszym zużyciu prądu przez odbiorców. Magazyn ma też wiele innych funkcji.
W planach inwestycyjnych PGE, modułowe magazyny energii będą instalowane tam, gdzie nie opłaca się, bądź niemożliwa jest budowa linii energetycznej, zasilającej drugostronnie mieszkańców danego obszaru, na przykład w miejscowościach położonych na obszarach chronionych przyrodniczo i sąsiadujących z nimi.
Jednym z kolejnych, ma być budowa magazynu energii w okolicy Cisnej. Będzie zabezpieczał dostawy energii także dla Wetliny położonej w otulinie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dzięki temu krajobrazu nie zeszpecą słupy linii energetycznych.
Podstawą magazynu energii są baterie litowo-jonowe, podobne do tych w samochodach elektrycznych, czy telefonach komórkowych. Jednak znacznie większej pojemności.
źródło TVP 3 Rzeszów
materiałem wideo dostępne pod adresem "Pierwszy w Polsce magazyn energii PGE. Zabezpiecznie na wypadek zerwania linii"