- GMINA KOMAŃCZA
- O Gminie
- O Gminie w Mediach
- Sołectwa w Gminie Komańcza
- Projekty
- Fundusz dróg samorządowych
- Fundusz rozwoju inwestycji lokalnych
- Zadania dofinansowane ze środków budżetu państwa
- Rządowy Fundusz Polski Ład
- Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg
- Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich
- Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce w latach 2021- 2030
- Organizacje pozarządowe
W Łupkowie zakończono badania archeologiczne na terenie budowy gazociągu ze Strachociny koło Sanoka na Słowację. Do inwestora, apelowały o nie miejscowe stowarzyszenia. Obawiały się, że przebieg gazociągu naruszy cmentarz wojenny i pozostałości zabudowań łemkowskich. Dzięki temu, inwestor zmienił w tym miejscu technologię budowy gazociągu tak, by ocalić nieoznaczoną nekropolię oraz zabytki po mniejszościach etnicznych.
O tym, że na trasie budowy gazociągu w okolicach Łupkowa mogą być ważne ślady z przeszłości tych terenów mówiliśmy w Aktualnościach już pod koniec 2017 roku. Inwestor zlecił prace archeologiczne, które potwierdziły, że zaplanowany przebieg rurociągu mógłby naruszyć nieoznakowaną, zbiorową mogiłę 400 żołnierzy z czasu I wojny światowej. Dlatego już w najbliższych dniach zostanie wykonany głęboki przewiert pod nekropolią. Badania potwierdziły też istnienie tak zwanej popówki, czyli plebani przy cerkwi grekokatolickiej.
Mimo, że badania zostały zakończone, archeolodzy pozostaną w tym miejscu na dłużej. Od inwestora gazociągu dostali nietypowe zadanie. Teraz wykonywana jest dokumentacja, która pomoże w rekonstrukcji budowli.
Przedwojenny Łupków był dużą wsią zamieszkiwaną przez wiele mniejszości narodowości kresów wschodnich. Do dziś nie zachowała się jakakolwiek zabudowa. Jedynym ocalałym świadkiem historii jest stary cmentarz. Badania archeologów przyniosły też zupełnie nieoczekiwane odkrycia. Znaleziono między innymi grot oszczepu z epoki brązu, rękojeść z częścią głowni szabli węgierskiej, a także odznakę Obrońców Kresów Wschodnich przyznawaną Orlętom Lwowskim.
źródło TVP 3 Rzeszów
materiałem wideo dostępne pod adresem "Zakończyły się prace archeologiczne na terenie budowy gazociągu ze Strachociny na Słowację"