- DLA TURYSTÓW
- Kalendarz wydarzeń
- Wirtualna Komańcza
- Informacja turystyczna
- Warto zobaczyć
- Krzyże i Kapliczki
- Cerkiew Prawosławna św. Michała Archanioła
- Cerkiew Prawosławna p.w. Orędownictwa Matki Boskiej - Pokrowy w Komańczy
- Cerkiew Greckokatolicka p.w. Opieki Matki Bożej Pokrowy w Komańczy
- Cerkiew św. Michała Archanioła w Kulasznem
- Cerkiew Radoszyce
- Wodospad w Dołżycy
- Kościół parafialny obrządku łacińskiego w Komańczy
- Klasztor Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Komańczy
- Jeziorka Duszatyńskie
- Źródełko Radoszyce
- Cyfrowa rekonstrukcja 3D nieistniejącej obecnie cerkwi pod wezwaniem Michała Archanioła w Łupkowie
- Kompendium wiedzy o roślinach zielarskich oraz propozycje wycieczek zielarskich
- Trasy rowerowe
- Szlaki turystyczne
- Filmy i zdjęcia
- Baza noclegowa
Transgraniczna trasa rowerowa
Pierwotna długość trasy wynosiła 40km i rozpoczynała się w miejscowości Wisłok Wielki. Dalej biegła przez: Czystogarb, Komańczę, Radoszyce, gdzie przekraczała granicę państwa polskiego, a następnie po stronie słowackiej była kontynuowana przez Palotę, Medzilaborce, Krasny Brod. Trasa ta stała się ciekawą propozycją dla turystów, jednakże osoby korzystające z tego odcinka często dopytywały się o dalsza część trasy w kierunku Bieszczad i Beskidu Niskiego z uwagi na fakt, iż początkowy i końcowy etap trasy wyraźnie wskazywał na kierunek w którym powinna ona przebiegać dalej.
Uwagi te stały się cennymi sugestiami i w rezultacie doprowadziły do rozszerzenia pierwotnej trasy. Stało się to tym bardziej możliwe, że na terenie Bieszczad w 2001 roku powstała trasa rowerowa pod nazwą "Zielony rower". Trasa ta sięga od Gminy Komańcza praktycznie aż po granicę z Ukrainą. "Zielony rower" nie miał wcześniej bezpośredniej możliwości wjazdu na stronę słowacką. Dzięki połączeniu tych tras w Woli Michowej i Przełęczy Żebrak, zaistniała taka możliwość.
W 2003 roku Transgraniczna Trasa Rowerowa została przedłużona o 120km. W sumie liczy 160km, w tym 100km po stronie polskiej i 60km po stronie słowackiej.
Na trasie znajdują się liczne atrakcje takie jak: cerkwie z XVII, XVIII i XIX wieku, miejsca historyczne, punkty widokowe. Pomyślano także o bazie noclegowej i żywieniowej.
Nowa, rozszerzona trasa rowerowa objęła swym zasięgiem istniejący już Szlak Ikon Doliną Osławy, który łączy się ze Szlakiem Ikon Doliną Sanu. Oba te szlaki są częścią Szlaku Architektury Drewnianej, który przebiega przez tereny woj. podkarpackiego i małopolskiego.
Trasa rowerowa po stronie słowackiej wynosi 60km i wytyczona jest przez miejscowości: Palota, Medzilaborce - Certiźne, Medzilaborce - Krasny Brod, Humenne, Snina, Swidnik. Przebieg trasy wytyczony jest Szlakiem Drewnianych Kościołów ciągnącym się od Medzilaborec do Swidnika.
Całość projektu lokuje się przy granicy Polski i Słowacji, gdzie obejmuje północną część Słowacji - Kraj Preszowski. Wszystkie połączone odcinki są otwarte, dając możliwość przedłużania, dołączania innych tras w różnych kierunkach. Zaletą oraz atutem tak zaprojektowanej trasy rowerowej po stronie słowackiej jest to, iż z każdym następnym odcinkiem zbliżamy się do granicy z Ukrainą i Węgrami w zależności od kierunku trasy.
Dnia 21 października 2003 r. został uroczyście otwarty Transgraniczny Szlak Rowerowy Komańcza - Medzilaborce, który został oznaczony w ramach projektu współpracy transgranicznej ze środków Phare CBC oraz Fundacji Karpackiej w Polsce.
Szlak rowerowy na stronę słowacką wkracza z kierunku Radoszyc przez nowoutworzone przejście graniczne w Palocie i prowadzi wśród przepięknej scenerii Beskidu Niskiego oraz Parku Krajobrazowego Karpaty Wschodnie. Trasa prowadzi po terenach powiatu Medzilaborce o wysokości 300-700m n.p.m. poprzez przygraniczne obszary z dziewiczą przyrodą i czystym powietrzem.
Poszczególne szlaki rowerowe są podzielone na kilka odcinków:
Palota granica państwa - Palota - Tunel Łupkowski - Palotske Jedliny - ośrodek Pod Lozovatą - Palota - 13,5km.
Na szlaku są zorganizowane miejsca odpoczynku: pod tunelem, w ośrodku Spółki Leśnej i przy drodze głównej do Paloty. W miejscach tych znajdują się także tablice informacyjne. Palota - Vydrań - Kalinov - Danova - Vydrań - 19,5km.
Z dzielnicy Medzilaborzec Vydrań kontynuujemy wycieczkę w kierunku do Kalinova, nastepnie leśną dróżką do ośrodka w Danovej i z powrotem do Vydrani. Przy studzience na rozdrożu do Danovej znajduje się nastepne miejsce odpoczynku.
Vydrań - miasto Medzilaborce - 6,5km.
Ten laborecki szlak prowadzi z Vydrani. Przed rozjazdem kolejowym 250m po prawej stronie można zwiedzić w lesie cmentarz żydowski, a następnie w Medzilaborcach wiele zabytków (kościoły, pomniki, miejsca pamięci) oraz wyjątkową wystawę w Muzeum Sztuki Nowoczesnej im. Andy Warhola. Przy pomniku pamięci czeskich legionistów oraz na małej stacji kolejowej są umieszczone tablice informacyjne. Po prawej stronie za rzeką Laborec znajduje się park leśny Kamjana - miejsce spacerów z przepięknym widokiem na okolicę.
Medzilaborce - Habura - Certiźne granica państwa - Jaśliska (PR) - Medzilaborce - 26km.
Na tym szlaku znajdują się 3 rezerwaty przyrody: Haburskie Torfowisko, Pod Demjatou (Habura) i Mokre Łąki pod Certiźnym. Występują tu zespoły torfowe, rzadkie gatunki zwierząt i ptaków.
Z Certiźnego, w kierunku na Medzilaborce, Vyravę i Sninę prowadzi Karpacki Szlak Rowerowy. W okolicy Sniny znajdują się drewniane cerkiewki.
Medzilaborce - Monastyr - Krasny Brod - Rokytovce - Svidnik - Vysny Komarnik - 11km (w powiecie Medzilaborce).
Ruiny monastyru stanowią część historii całego regionu Laboreckiego. Znajduje się on w kierunku południowym od Krasnego Brodu. W kapliczce Matki Boskiej, która została przebudowana w roku 1759, a zachowała się do czasów współczesnych jest cudowna ikona Przeświętej Bogurodzicy w barokowych, srebrnych ramach. Tu jest umieszczona tablica informacyjna naszego szlaku. Z Krasnego Brodu szlak prowadzi do Kamjanej na Czarci Kamień.
W miejscowościach na terenie Powiatu Świdnickiego, także znajdują się drewniane cerkiewki, które stanowią ciekawy szlak turystyczny.
Medzilaborce - Radvań nad Laborcom - Olka - Humenne - 22km (w powiecie Medzilaborce).
W poszczególnych miejscowościach możemy zwiedzić greckokatolickie cerkiewki z lat 1790 - 1922. Okoliczne lasy są bogate w zwierzynę oraz płody leśne, zwłaszcza w grzyby. Szlak Rowerowy prowadzi po drogach 2 kategorii.